O Cheerleadingu

Cheerleading (roztleskávání) je sport, který vznikl v roce 1898 v USA, Minnesotě. Jeho součástí jsou pyramidy a stunty (jednoduché pyramidy), akrobacie, speciální skoky, tance různých stylů a pokřiky. V České republice se první cheer týmy objevily začátkem devadesátých let, v současné době jich je okolo třiceti a stále jich přibývá. Česká asociace cheerleaders každoročně pořádá několik soutěží – Mistrovství České republiky v cheerleadingu, Prague Cheer Open a další. Existuje také výběrový Národní reprezentační tým ČR, který se účastní soutěží na světové úrovni (ICU Worlds na Floridě).

Celosvětově je cheerleading momentálně jedním z nejrychleji se rozvíjejících sportů a také byl přijat Mezinárodním Olympijským výborem mezi olympijské sporty. Mezi největší mezinárodní asociace patří ICU – International Cheer Union a IASF – Iternational All Star Federation. Mistrovství světa ICU i IASF se koná každoročně na jaře v Orlandu na Floridě (USA). Součástí soutěží jsou všestranné i čistě taneční kategorie (jazz, hip hop, performance pom).

Cheerleadingu se věnují děti od 4 let, lze ale začít i mnohem později. Navzdory u nás zažitému stereotypu o „roztleskávačkách“ – dívkách, je tento sport ve světě čím dál tím více oblíbený i mezi muži. Na soutěžích se tak začínají již i v Evropě prosazovat tzv. Co-ed, tedy smíšené kategorie vedle Allgirl – čistě dívčích kategorií.

26 comments

 1. Dobrý den, můžu se přihlásit když mi bylo 18? Dříve jsem dělala gymnastiku a chvilkově i mažoretky. Děkuju předem za odpověď :)

 2. dobry den mohla bych se zeptat berete i nováčky dříve jsem dělala atletiku a ted pár věci s gymnastiky předem děkuji Nella

 3. Mohu se zeptat jestli není moc pozdě začít v 17 letech ?
  Děkuji :)

  • Ahoj Báro, u nás není problém, naopak je to ještě v podstatě dobrý věk ;) Přijď v úterý na trénink a zkusíš si to, pak se rozhodneš :)

 4. Dobrý den, pro Juniorky budou vypsány náborové termíny, přijďte prosím na některý z nich ;)

 5. Ahoj chci se zeptat je mi dvanáct a neumím nic z atletiky je možnost k vám chodit

  • Ahoj Sisi, nábory pro kategorii Junior (to je Tvoje věková kategorie) budou brzy vypsány. Sleduj náš web, určitě bude termín už v druhém týdnu v září. Čím dřív přijdeš, tím lépe ;) Umět nic nemusíš, všechno se naučíš u nás :)

 6. Ahoj, mohla bych s cheerleadingem začít až v sedmnácti?

 7. Ahoj, chtěla bych se zeptat je mi 14 za 2 měsíce už 15 teda a chtěla bych dělat Cheerleading. Chtěla bych to dělat rekreačně jen tak pro zábavu. Co bych měla umět a není už pozdě začít??

 8. Ahoj byla jsem se podívat na vašem posledním náboru a strašně mě to bavilo, když bych tento sport nedělala závodně, obnášelo by to pouze tréninky podobné jako při náboru?

  • Ahoj Kačko, ano, pokud se chceš věnovat cheeru jen rekreačně, tak to obnáší pouze tréninky jednou týdně, podobné, jako byl ten minulý ;)

 9. Ahoj chctěla bych se zeptat co musím umět k tomu abych mohla chodit na cheer ? Je mi 12 :D

  • Ahoj Teri, do nesoutěžního Hobby týmu se může přihlásit úplně každý, i když nemá žádné zkušenosti ani průpravu ;) Stačí přijít na kteroukoliv úterní hodinu :)

 10. Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli není pozdě začít v 15 cheer.
  Moc se mi to líbí a zajímá mě to, gymnastiku nebo tak jsem ale nikdy nedělala jen balet a teď házenou.
  Moc děkuju za zprávu :)

  • Ahoj Míši, je to trochu těžší než začínat v mladším věku, ale jde to :) Přijď na hobby trénink, kde se naučíš základy a konkurz do senior týmu (tým od 15 let) bude v září, to bys ideálně už měla základy umět. Hobby tréninky jsou přípravka a probíhají v úterý 16:30 – 18:00. Těšíme se!

 11. Ahoj, budou tréninky hobby příští rok ve stejnou dobu? Chtěla bych začít s cheerleadingem, tak si chci naplánovat jiné kroužky na ostatní dny. A nevadí, že je mi 17?

  • Ahoj Luci, pravděpodobně ano, rozvrh připravujeme a měl by být zveřejněn brzy ;) Hobby je kategorie otevřená všem věkům, takže určitě nevadí

 12. Ahoj, je mi 16 let a chtěla bych se začít věnovat cheereadingu. Léta jsem se věnovala gymnastice, ale poslední rok jsem dělala rekreačně pooledance, bavilo mě to, ale nebylo to ono. Za poslední rok už se nedostanu ani do placky.

 13. Ahoj,
  je mi 15, ráda bych začala chodit na cheerleading příští rok, mohla bych si přijít na zkušební tréning ještě před koncem šk. roku?

  Děuju :D

  • Ahoj Kájo, brzy zveřejníme příspěvek o otevřených trénincích – plánujeme je na začátku června! Určitě přijď :) Jinak můžeš taky začít chodit na Hobby v úterý, kde se naučíš základy a přechod do soutěžního týmu pak pro tebe bude o dost jednodušší ;) Těšíme se!

 14. Ahoj. Chtěla bych k vám začít chodit na cheer. Nic moc neumím je mi 13 a nejsem moc ohebná takže nevím jestli to má cenu :(

  • Ahoj Kačko, přijď za námi na Hobby, kde si můžeš vyzkoušet cheer úplně nezávazně a vůbec nevadí, že nic neumíš. Všechno se dá naučit! :)
   Měj se, Silva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *